Windykacja oraz pomoc komornika

Dodaj do ulubionych Zapisywanie w ulubionych Dodaj do ulubionych

Windykacja jest wyrazem używanym już od czasów Cesarstwa Rzymskiego. Dosłownie definiuje się ją, jako dochodzenie swoich praw bądź też roszczeń, a również, jako obronę konieczną oraz zemstę. Kolokwialnie jest to ściąganie długów poprzez egzekucję administracyjną lub ewentualnie sądową. Windykacja jest to typ usługi pomocniczej z pośrednictwem pieniężnym. Jest kwalifikowana do Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) oraz posiada swoje podstawy prawne. Wymaga szeregu czynności oraz decyzji, aby uzyskać oczekiwany skutek. Rodzaj windykacji zależy od tego, w jaki sposób będą pobierane długi. Pierwszy krok to windykacja koncyliacyjna. Jak sama nazwa wskazuje opiera się ona na współpracy pomiędzy windykatorem, a dłużnikiem – tutaj pomoże także https://www.komornik-sachno.pl/.

Jeśli ten drugi wyraża chęć na spłacenie długu należnego innej osobie lub też instytucji, wówczas na tym kończy windykacja. Jest to sielankowa odmiana ściągania należności. Jeżeli nie poskutkuje na dłużnika, potrzebna jest interwencja sądu. Krok drugi to windykacja sądowna. Kiedy dłużnik uchyla się od wypełnienia obowiązków, windykator uzyskuje wyrok sądowy bądź też nakaz należności uzupełniony w klauzulę wykonalności. Jest on fundamentem do egzekucji komorniczej. Jako, że wykonawcą tej czynności będzie komornik rozróżnimy windykację komorniczą oraz pokomorniczą. Traktuje ona usług komornika, który egzekwuje należności po ówczesnym sprawdzeniu możliwości walutowych dłużnika.

Często zdarza się tak, że debent składa pomylone deklaracje o stanie majątkowym oraz ukrywa fakt, iż funkcjonuje na czarno bądź też kłamie odnośnie zarobków. W owym czasie wobec niesprawiedliwego interesanta prowadzi się proces windykacji karnej. Sprawa trafia do prokuratury we współpracy z wszystkimi organami ścigania. Jest to najmniej przyjemny rodzaj windykacji tak zwanej twardej – działania sądu, prokuratury.

Stosuje się ją wobec dłużników długotrwałych tzw. ciężkich, wobec jakich należy podjąć działania mocniejsze niż rozmowa z dłużnikiem (windykacja miękka). Ten podział windykacji nie jest akceptowany przez część windykatorów. Zazwyczaj typy windykacji klasyfikowane są jako polubowna, sądowa i karna.