Kiedy przy budowie domu jest potrzebna pomoc geodety

Dodaj do ulubionych Zapisywanie w ulubionych Dodaj do ulubionych
Category

Planując budowę swojego wymarzonego domu trzeba też zaplanować współpracę z dużą ilością specjalistów. Jest to o tyle ważne, że niektóre z etapów realizować można jedynie po wcześniejszym zrobieniu innych prac, a niektórzy z takich specjalistów mają mocno odległe terminy. Jedną z pierwszych osób, do której należy się zwrócić o wykonanie usługi, jest geodeta. W praktyce będzie to pierwsze spotkanie, lecz nie ostatnie, bowiem w wielu przypadkach będą czekały inwestora jeszcze przynajmniej dwa. Jeżeli ktoś będzie już miał władną działkę i znaleziony plan budynku, to aby wystartować z pracami fizycznymi trzeba będzie opracować budowlany projekt, a do niego jest niezbędna zrobiona przez geodetę mapa. Na mapie takiej znaleźć się muszą granice działki i jej najbliższe otoczenie, a jeśli w pobliżu są inne budynku, to również one. Przepisy dokładnie określają zakres umieszczanych informacji, i dobry geodeta nie powinien mieć żadnego problemu z opracowaniem tego typu mapy.

Następne ze spotkań z geodetą mieć będzie miejsce już na samej działce. Wtedy trzeba ustawić budynek w odpowiednim miejscu, przy zachowaniu wszystkich wymaganych przepisami odległości. Geodeta wyznaczy więc dokładnie osie budynku oraz zarys fundamentów, a na zakończenie wykona z tego odpowiednie zapisy do dziennika budowy. Ważnym elementem tego etapu jest przymocowanie na stałe w gruncie odpowiednich znaczników, które w przyszłości będą stanowiły punkty odniesienia. Po ustaleniu położenia budynku na terenie działki przystąpić można do prac budowlanych, i po ich zakończeniu należy poprosić geodetę o pomoc jeszcze raz. W tym przypadku do zrobienia mapy z faktycznym położeniem obiektu i wszystkimi przyłączami, co będzie niezbędne aby otrzymać pozwolenie na zamieszkanie. Wybierając geodetę ważne jest, żeby to była osoba mająca niezbędne doświadczenie i umiejętności, bo jakieś pomyłki mogą opóźnić inwestycję lub być przyczyną strat finansowych.
Osoby które się interesują tym tematem zaglądnąć mogą na stronę horyzontgeodezja.pl, znajdą tam sporo przydatnych informacji o tych zagadnieniach.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY