Jak zadbać o piece i kominy?

Dodaj do ulubionych Zapisywanie w ulubionych Dodaj do ulubionych

Ten typ systemu grzewczego ma bardzo dostatnią tradycję. Niegdyś piec kaflowy stawiano w każdym ulokowaniu, obecnie – to naturalnie dzięki wykorzystaniu oryginalnych możliwości rozprowadzania gorącego powietrza- jeden piec bez kłopotu jest w stanie dać ciepło, niezbędne do ogrzania pełnego domu. Ten rodzaj pieców zmieniał się na powierzchni lat. Mamy do czynienia z kilkoma typami pieców kaflowych. Wyróżniamy piece schematyczne – z drzwiczkami oraz szybą. Takie piece, przez lata święciły tryumfy w świecie ogrzewania.

Nieco nowocześniejszym rozwiązaniem są piece wykorzystujące wkłady kominkowe. Prostsze w użytkowaniu, a przede wszystkim w sprzątaniu. Następny rodzaj to systemy grzewcze wykończone płytkami ceramicznymi – to najnowocześniejsza wersja tej formy grzewczej, która z pieców kaflowych używa tylko kafle. I ten oczywiście element łączy wszelkie podrodzaje – sprawdź frezowanie kominów. Projektanci prześcigają się w wyborze zdobionych kafli. Decydujący jednak jest materiał, z jakich są zbudowane – najporządniej by była ceramika. W Polsce z reguły wybieranym typem kominka jest kominek rustykalny. Jest on jakoby zapisany w kulturę domów znad Wisły. To pospolite kominki, na jakich stawia się zdjęcia całej rodziny, pamiątki, jakie dzieci przywiozą z wakacji, czy prezenty od znajomych, które pragniemy wyeksponować – szczególnie z okazji ich wizyty. Niejednokrotnie wokół tego typu kominków buduje się niskie blaty, na zapasowe drzewo do palenia.

Tworzywem wykończeniowym tego rodzaju kominków przeważnie są bardzo klasyczne budulce. Piaskowiec, cegła, marmur lub drzewo. Sposób wykończenia jest uzależniony od woli projektanta, a w szczególności od wnętrza, w jakie ma być wkomponowany. Sposób umeblowania pomieszczenia, kolor ścian, materiał, z jakiego wykonana jest podłoga – to wszystko niezwykle istotne detale, dla designera stworzonego przez nas kominka. O ile takiego zaangażujemy. Nieraz albowiem są to kominki, jakich nie projektują specjaliści. W kolosalnych, rodzinnych domach za złota rączkę robi głowa rodziny – pomysłowy, obrotny mężczyzna.

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Jak zadbać o piece i kominy?”