Fotowoltaika

Dodaj do ulubionych Zapisywanie w ulubionych Dodaj do ulubionych

Instalacje fotowoltaiczne uzyskują prąd, jaki posiada pokaźniejszą częstotliwość niż ten wywodzący się z sieci publicznej. Stąd także zawsze w pierwszej kolejności zużywa się prąd pochodzący z instalacji, a w następnej kolejności wykorzystuje się dopiero prąd z sieci. Zdarza się niemniej jednak, że pojawia się nadmiar prądu, jaki jest niewykorzystywany. To właśnie dzięki użytkowaniu szczególnych liczników dwukierunkowych można z powodzeniem przesłać taką nadwyżkę do sieci publicznej. Polska ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) mówi przejrzyście, iż nie ma w takim przypadku konieczności posiadania własnej działalności. I tutaj pojawia się pojęcie: prosument inaczej podmiot, który jest równolegle wytwórcą energii (fotowoltaicznej) jak oraz jej konsumentem – więcej na witrynie fotowoltaika.

W sytuacji, gdy produkowany prąd jest niewystarczający wolno pobierać go z sieci publicznej. Struktury fotowoltaiczne on-grid nie potrzebują używania specjalistycznych akumulatorów, a to oddziałuje na obniżenie kosztów montażu. Instalacje fotowoltaiczne sieciowe to ciekawe rozwiązanie, które pozwala oszczędzić dużo pieniędzy. Prócz dyspozycji wysyłania nadmiaru prądu do sieci ustawa o OZE wzmiankuje też o systemie opustów dla instalacji prosumenckich (net-metering).

W praktyce oznacza to, iż posiadacz mikroinstalacji ma szansę przesłania nadwyżki energii do sieci i odebrania jej w ciągu jednego roku. Prosument może zatem wyprodukować energię w dowolnym momencie, a także odebrać ją kiedykolwiek zechce. Profesjonalnie nazywa się to bilansowaniem jednorocznym energii. Jest to nic innego jak wyliczanie różnic pomiędzy prądem wprowadzonym do sieci, a zużytym w ciągu roku. To właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu wolno uniezależnić się w pełni od wzrostu cen za energię elektryczną. Oprócz tego instalacja fotowoltaiczna może mieć też wyjątkowy licznik, który zezwala analizować wykresy zużywania energii.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Fotowoltaika”