Jakie są najczęściej wybierane gatunki naturalnych choinek

Dodaj do ulubionych Zapisywanie w ulubionych Dodaj do ulubionych

Jedną z najważniejszych bożonarodzeniowych tradycji jest ubieranie choinek. Całkiem niedawno jeszcze najpopularniejsze były przede wszystkim plastikowe, bo ponoć miały być ekologiczne, trwałe i ładne. Jednak z trwałością bardzo różnie bywa, wygląd również pozostawia wiele do życzenia, a o kwestiach ekologicznych nie ma nawet co pisać. Dlatego też coraz więcej osób podejmuje decyzję o zakupie choinek naturalnych, jakie mają liczne zalety w stosunku do plastikowych. Po pierwsze zapewniają wspaniałą atmosferę w domu, żywiczny zapach daje możliwość poczucia się jak w leśnym gąszczu. Dużą rolę odgrywa również sprawa ochrony przyrody. Część osób może twierdzić, że przecież wycinane są prawdziwe drzewka, więc ma to znaczenie dla przyrody. Jednak nie jest to prawda, ponieważ takie choinki są uprawiane w specjalnych hodowlach, jakie nie wpływają w żaden sposób na naturalne środowisko.

Aktualnie wśród najpopularniejszych drzewek wyróżnić można cztery podstawowe gatunki. Całkiem niedawno jeszcze bardzo chętnie kupowano świerka pospolitego. Popularność tego gatunku wynikała głównie z niskiej ceny, ale też i faktu, że pozostałych gatunków nie było tak dużo. Jednak dużym minusem świerków jest opadające szybko igliwie, nawet jeśli zadba się odpowiednio o drzewko. Z tego też powodu obecnie zaczął on tracić na popularności, którą z kolei zdobywa świerk kłujący. Zgodnie ze swoją nazwą ma on bardzo ostre, kłujące igły, jakie jednak znacznie dłużej trzymają się na gałązkach. Świerki kłujące mają charakterystyczny lekko srebrny kolor, a także wydzielają żywiczny, intensywny aromat.

W części regionów kraju, głównie na Śląsku, dużą popularnością cały czas się cieszy sosna, lecz ma ona nietypowy wygląd, który nie każdemu się będzie podobał. Nie ma chyba natomiast osoby, której nie podobałaby się jodła kaukaska hurt częstochowa. Ten popularny gatunek sprowadzony został z gór Kaukazu, i jest obecnie chyba najczęściej kupowany przed Bożym Narodzeniem. Przede wszystkim dlatego, że ma stosunkowo długie, miękkie igły, jakie przy zadbaniu w odpowiedni sposób o drzewko praktycznie nie będą opadać.

Gałęzie są też bardzo gęste, przez co choinki te prezentują się bardzo ładnie. Przy kupnie takiej jodły trzeba się liczyć z niego wyższym kosztem, lecz wyjątkowy wygląd i trwałość przez kilka miesięcy na pewno to zrekompensują. Bez względu na wybrany gatunek po kupnie pamiętać trzeba o paru ważnych kwestiach. Przede wszystkim ważne jest, żeby do momentu przyniesienia do domu choinki cięte hurt częstochowa były trzymane w chłodnym miejscu, najlepiej w ogrodzie lub na tarasie. Wtedy bez żadnego problemu dotrwają do okresu świąt, a potem zachowają przez długi czas odpowiedni wygląd. Pamiętać też należy o tym, żeby nie ustawiać drzewka od razu w pokoju, tylko zrobić mu aklimatyzację przez dobę lub dwie w miejscu mającym przejściową temperaturę. Może to być garaż lub piwnica, istotne jest żeby było chłodniej niż w domu. Przy ubieraniu choinkę obowiązkowo należy wstawić do wody, bez tego bowiem drzewko bardzo szybko uschnie. Drzewko powinno stać z dala od ciepłych miejsc, czyli kaloryferów czy grzejników.